Na rynku suplementów diety istnieje spora ilość produktów określanych jako: hydrolizat kolagenu, hydrolizowany kolagen lub hydrolizat żelatyny. 
Produkty te są przeznaczone do wspomagania układu mięśniowo-szkieletowego zwierząt.

Ale skąd mamy wiedzieć, który produkt będzie właściwy i skutecznie, a zarazem wydajnie rozwiąże trudności w poruszaniu się konia czy psa?

Warto znaleźć taki produkt, który wesprze i zregeneruje również macierz tkanki chrzęstnej. Do takich produktów zaliczamy peptydy kolagenowe. Peptydy kolagenowe to enzymatycznie rozszczepione fragmenty kolagenu, które są unikalne pod względem składu aminokwasów i działania biogennego.

Ich produkcja jest bardzo złożona i wymagająca- od pierwszego etapu wykorzystania surowca, przez cały proces technologiczny.

Peptydy kolagenowe charakteryzuje przewaga aminokwasów: glicyny, proliny i hydroksyproliny, których udział stanowi około 50% całkowitej zawartości aminokwasów.

Stężenie glicyny i proliny jest od 10 do 20 razy wyższe niż w innych białkach. To właśnie unikatowa zawartość aminokwasów, ich masa cząsteczkowa technologia produkcji sprawiają, że peptydy kolagenowe mają doskonałe właściwości użytkowe w zakresie artro-nutraceutyków kolagenowych o wysoce skutecznym działaniu.

Inne produkty pod postacią hydrolizatu żelatyny czy hydrolizatu kolagenu, są jedynie dobrze przyswajalnym składnikiem białkowym i nie posiadają w.w. właściwości.

Produkt określany i klasyfikowany jako artro-nutraceutyk (arthonutraceutical) musi spełniać określone kryteria.

Jest poddawany wieloletnim randomizowanym badaniom, prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby oraz kontrolowanym placebo, które dowodzą, że jest to produkt, który działa bezpośrednio na przyczyny upośledzenia aparatu ruchu, a nie tylko na objawy. Należy dodać, że takie badania są bardzo kosztowne i czasochłonne.

Producent, oferujący peptydy kolagenowe zaliczane do grupy artro-nutraceutyków i przeznaczone do stosowania przy występowaniu zaburzeń aparatu ruchu, powinien udowodnić swoje twierdzenia i publikować studia przypadków.

Dziś w ofercie wielu sklepów internetowych możemy znaleźć kolagen, hydrolizat kolagenu lub żelatyny w cenie kilkudziesięciu złotych za 1 kg. Większość ich producentów podaje na etykietach jedynie informacje o parametrach odżywczych produktu, wynikających z jego przeznaczenia żywieniowego.

Nie jest to jednak oznaczenie suplementu diety, który ma działać na konkretne problemy !!!  


Wybierając produkt, zwróć uwagę, aby na opakowaniu znalazły się oznaczenia:

  • preparat uzupełniający, lub weterynaryjny produkt leczniczy
  • producent, który jest zarejestrowany ( posiada nr zatwierdzenia zakładu produkcyjnego)
  • wskazania do stosowania produktu, zgodne z jego przeznaczeniem
  • kod EAN, który jest standardem identyfikacji firmy


Cena peptydów kolagenowych jest dwukrotnie wyższa niż pozostałych białek.

Żelatyna jest pożywieniem, od hydrolizatów kolagenu różni się głównie właściwościami fizycznymi. Jest stosowana w przemyśle spożywczym jako środek żelujący i ujędrniający, o neutralnym zapachu i smaku. W farmacji stosuje się ją jako środek spożywczy do produkcji tabletek i drażetek oraz do pakowania wrażliwych substancji w mikrokapsułki. Żelatyna może być również używana do innych zastosowań technicznych.

 

Artykuły i treści znajdujące się na tej stronie są chronione prawem autorskim.